بازیافت انواع پلاستیک

بازیافت انواع پلاستیک چرا مهم هست؟ مطمئنا کسی نمی‌تواند منکر جایگاه پلاستیک‌ها درزندگی روزمره ما شود. صدرا پلاست در این مقاله قصد دارد شما را با روش های بازیافت انواع پلاستیک آشنا کند.

 

کافیست نگاهی به اطرافتان بیاندازید تا به راحتی متوجه این موضوع شوید. از لوازم منزل و صنعتی و ساختمانی و هر جا را که نگاه می‌کنیم مملو از پلاستیک است. پلاستیک‌ها این مصنوعات دوست داشتنی به علت قیمت ارزان، شکل پذیری فوق العاده و خواص منحصر به فرد هر روز بیشتر و بیشتر جای خودشون را در زندگی ما باز می‌کنند. نمی‌دانم یادتان هست یا نه ولی همین بیست، سی سال قبل اکثر لوازم اتاق خودروی شما از لوازم فلزی بود ولی در حال حاضر تا حد ممکن پلاستیک جایگزین شده است (این شامل دیگر صنایع هم می‌شود.)

مزیت‌های فراوان پلاستیک باعث شد انفجاری در تولید و مصرف این کالا به وجود بیاید که زندگی را برای ما راحت‌تر کند. ولی همین پلاستیک دوست داشتنی کم کم باعث دردسر شد.

بنابر اظهارات مدیرکنترل تولید شرکت‎های صنایع و پتروشیمی تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۵ چیزی حدود ۵۵ میلیون تن بوده است. و تقریبا هرساله ۱۰ درصد به این تولید اضافه می‌شود. از این میزان نزدیک به ۲۰۰ تن سهم پلاستیک هاست ( ه نقل از روزنامه همشهری) حال تصور فرمایید این مقدارپلاستیک درسال وارد بازار کشور می‌شود تبدیل به محصول می‌شود در خانه و زندگی من و شما استفاده می‌شود. مقداری از آن‌ها که قابلیت استفاده بیشتر ازیک بار را دارند نگه داشته می‌شوند و الباقی دور ریخته می‌شود! (البته همین‌هایی هم که نگه داشته‌ایم کمی دیرتر به سرنوشت دیگر پلاستیک‌ها دچار می‌شوند.)

سرنوشت این پلاستیک دور ریخته شده چه می‌شود؟

در بازیافت انواع پلاستیک جالب است بدانید تنها ۹% این پلاستیک‌ها شانس بازیافت و برگشت به صنعت را دارند الباقی با سوء مدیریت (هم ازطرف خودما هم از طرف مسئولین) یا در طبیعت رها شده یا در بهترین حالت سوزانده می‌شود که مضرات سوزاندن را شما بهتر از من می‌دانید.

حتما درتابلوهای تبلیغاتی خیابان‌ها دیده و یا شنیده‌اید چقدر زمان برای از بین رفتن یک پلاستیک لازم است. از این که این پلاستیک که برای رفاه و راحتی من و شما درست شده چه بلایی بر سرخاک می‌‌آورد و چه سرعتی به روند فرسایش خاک می‌دهد و فرسایش خاک چه آسیب‌هایی که به زندگی ما نمی‌زند بحث دیگریست.

حال چاره چیست؟

قبل ازاینکه درمورد علاج این دردهمگانی صحبت کنم لازم میدانم به مساله ای اشاره کنم که دغدغه امروزه ایرانیان است.

 

اقتصاد واشتغال با بازیافت انواع پلاستیک:

حتما کلمه‌ی طلای کثیف به گوشتان خورده و شاید در دایره لغتتان هم باشد و جاهایی ازاین کلمه استفاده کرده‌ باشید.

اما چرا به پسماندها طلای کثیف می‎گویند؟ پسماند و زباله شامل دو گروه خشک و تر می‌شود: پسماند تر برای تولید کود کمپست مناسب است و پسماند خشک شامل پلاستیک‌ها، فلزات و… می‌شود. قسمتی از پسماند خشک قابلیت بازیافت دارند و قسمتی باید از بین بروند.

 

آشنایی با دنیای پلاستیک‌ها

پلاستیک‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • پلاستیک‌هایی که دراثر حرارت ازبین می‌روند به عنوان مثال دسته‌های ماهیتابه
  • پلاستیک‌هایی که با اعمال حرارت تغییر شکل می‌دهند ولی تغییر ماهیت نمی‌دهند ( انواع ظروف پلاستیکی مثل ۲۰لیتری و…)

دسته دوم قابلیت بازیافت را دارند. آن چه در مورد بازیافت پلاستیک‌ها لازم است بدانید این است که لفظ پلاستیک یک لفظ کلی درمورد تعدادی زیادی پلیمراست که هر کدام ماهیت و خواص منحصربه خود را دارد. برای فهم بهتر فلزات مثال خوبی هستند. منظور از فلز می‌تواند فولاد، مس و آلومینیوم باشد. منظور از پلاستیک هم می‌تواند پلی اتیلن، پلی پروپلین، پی وی سی، ای بی اس و…. باشد. برای باریافت پلاستیک‌ها ابتدا باید آن‌ها را خرد کنیم و شستشو بدهیم.

بازیافت بطری آب

بازیافت بطری آب

بازیافت یک ظرف ۲۰ لیتری:

تصور بفرمایید حجمی ازپلاستیک را برای بازیافت در اختیار دارید ابتدا ۲۰ لیتری و همجنس‌هایش را جدا می‌کنیم

سپس آن را خرد کرده و شستشو می‌دهیم و درنهایت خشک می‌کنیم. تصور کنید همراه این ۲۰ لیتری مقداری چوب وارد سیستم شستشو ما بشود (می‌توانید خطاهای انسانی را دلیل این اتفاق در نظر بگیرید.) از آن جا که ۲۰ لیتری ما چگالی کمتری نسبت به آب دارد (روی آب شناور می‌ماند) و چوب نیزهمین خاصیت را دارد بنابراین با شستشو نمی‌توانیم چوب را از ۲۰ لیتری جدا کنیم.

 

راه حل این مشکل چیست؟

یکی از بهترین روش های بازیافت انواع پلاستیک  و رفع این مشکل استفاده از بازیافت حرارتی است.

بازیافت حرارتی توسط عملیات گرانول کردن انجام می‌شود. گرانول کردن توسط یک دستگاه اکسترودر، خنک کننده و خردکننده انجام می‌شود. هر پلاستیکی در یک بازه دمایی خاص خمیر می‌شود (دقت کنید که خمیر شدن با ذوب شدن متفاوت است) مثلا ۲۰لیتری داستان ما دردمای حدود ۱۵۰درجه سانتیگراد خمیر می‌شود با تنظیم دمای دستگاه روی این عدد ۲۰ لتیری خمیر شده و این خمیر ازلایه‌های توری مانند مش‌های (اندازه سوراخ‌های توری) متفاوت عبور داده می‌شود.

با این کار چه اتفاقی می‌افتد؟

چوب که خمیر نمی‌شود پشت توری گیر می‌کند و همچنین اگر احیانا پلاستیک از جنس دیگری هم باشد و دمای خمیر شدن متفاوتی هم داشته باشد از ۲۰ لیتری جدا می‌شود. این خمیر را سرد و دانه بندی می‌کنیم و درآخر بسته بندی می‌شود. بازیافت تمام شد.

 

مشکل ازعدم آگاهی خودمان است

بحث درمورد زباله و پسماند و پلاستیک خیلی خیلی گسترده ترازاین مطالب ارائه شده است.

سعی کردم با زبان ساده و خودمانی شما را با این صنعت و رفع مضراتی که می‌تواند داشته باشد و درآمد زایی و اشتغال زایی که دارد آشنا کنم. امید است واقع شده باشد.