۰۵ آبان

چاپ فلکسو نایلون های تبلیغاتی

چاپ فلکسو نایلون های تبلیغاتی

چاپ فلکسو به انگلیسی (Flexography) نمونه‌ای از فرایند چاپ است که با بهره‌گیری از یک صفحه انعطاف‌پذیر بنام کلیشه که از جنس ژلاتین یا لاستیک بوده عمل چاپ صورت می‌گیرد.

این چاپ دراصل نسخه پیشرفته ای  از لترپرس است که می‌تواند برای چاپ بر روی غالب مواد مانند فیلم‌های پلاستیکی، فلزی، نایلون ، نایلکس ، سلفون ، شیرینگ  ، کاغذ  و مقوا مورد استفاده قرار گیرد. از این رو از چاپ فلکسو برای چاپ بر روی انواع مواد غیر متخلخل جهت بسته‌بندی مواد غذایی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

چاپ فلکسو معمولا برای سفارشات عمده ( بالای ۳۰۰ کیلوگرم) و  مناسب برای کارخانجات و شرکت های بزرگ میباشد.در این نوع چاپ انواع طرح ها را میتوان روی نایلون و نایلکس چاپ کرد و قابلیت چاپ تا ۸ رنگ را نیز دارا میباشد.

 

نمونه هایی از چاپ فلکسو را در زیر میتوانید ببینید که توسط شرکت صدرا پلاست به چاپ رسیده است. برای دیدن نمونه های بیشتر از گالری تصاویر بازدید فرمائید.

 

 

 

برای چاپ فلکسو نیاز به کلیشه است.کلیشه در دو نوع آنالوگ وHD قابل تهیه میباشد.کلیشه آنالوگ معمولا برای چاپ های ساده مانند نوشته یا لگوهایی که افکت گرافیکی خاصی در آنها بکار نبرده باشند مورد استفاده قرار میگیرد.کلیشه HD معمولا برای چاپ تصویر و چاپ های ۳D و برخی چاپ های تمپلات مورد استفاده قرار میگیرد.

هزینه کلیشه بصورت سانتیمتری محاسبه میگردد.یعنی بنا بر اندازه طرحی که چاپ میشود محاسبه خواهد شد.

کلیشه

چند دهه ای است که کلیشه های فتوپلیمری به عنوان یک مسیر حل استاندارد برای چاپ فلکسو پذیرفته شده اند.

در این شیوه بخش های  خاصی از کلیشه بسته به نوع تصویر ، توسط اشعه UV نوردهی می شود. در حالی که بقیه بخش های کلیشه محافظت شده و نور نمی بیند. مناطق روشنایی خورده که با تابش UV فعال شده اند، واکنش های شیمیایی را شروع می کنند که پس از پایان این مراحل بخش های روشنایی خورده به یک توده جامد تبدیل می شود (تصویر مورد نظر). مناطق نور نخورده که از لحاظ شیمیایی غیرفعال هستند، ساختار جامد و یکپارچه ای ندارند و در مراحل بعدی به راحتی شسته و از بین می روند. با این کار، در سطح کلیشه فلکسو، مناطق تصویری  برجسته و مناطق غیرتصویری گود و به صورت حفره دیده می شوند.( مناطق نگاتیو و پوزتیو در اصطلاح )

تصویرسازی سه بعدی از سطحی دو بعدی

با روشی که در بالا بطور کامل توضیح داده شد ، کلیشه ای با سطح برجسته و فرو رفته و به عبارتی سه بعدی ایجاد می شود. قبل از آغاز  دیجیتال و CTP فلکسو، این یک تغییر فوق العاده در صنعت چاپ محسوب می شد و به خصوص از آن جهت زیاد ارزشمند بود که توسط فرآیندهای شیمیایی، میتوان سطحی سه بعدی روی کلیشه ایجاد کرد. در شکل جدیدتر این روش، یعنی کلیشه سازی دیجیتال با کلیشه های فتوپلیمری، فیلم های کهن جای خود را به یک لایه ماسک زیاد نازک لیزری به نام LAMS داده اند.

حکاکی لیزری مستقیم

روش جدید دیگر، حکاکی لیزری سر راست نام دارد که از چند سال قبل تاکنون به عنوان بهترین روش کلیشه سازی فلکسو محسوب می شود.

در ابتدای کار، این تکنولوژی در انحصار چاپخانه های قوی و مراکز حرفه ای بود و  چاپخانه های دیگر  روکش سیلندرهای الاستومری (sleeves) را که بدست لیزر به طور  مستقیم حکاکی میشد ، در مواقع خاص سفارش می دادند. برای مثال زمانی که می خواستند کاری را به طور ادامه و بدون خط تکرار (بدون درز) چاپ کنند، یا این که به کلیشه های فوق العاده تغییر ناپذیر در برابر حلال های نیرومند نیاز داشتند.

لیزر در چاپ فلکسو به عنوان نوعی چاپ حروف برجسته (لترپرس) نقش بسزایی دارد ، چرا که کیفیت چاپ فلکسو نه تنها به دقت در تهیه و تولید فرم چاپی و به عبارتی نقاط کلیشه، بلکه به پایداری نقاط، سطح مقطع و مشخصات هندسی آنها بستگی دارد.

مجموعه صدرا پلاست با بهره گیری از ماشین آلات مدرن ایتالیایی(با قابلیت ۸ رنگ چاپ) با هدف بهبود کیفیت و جلب رضایت مشتریان پا به عرصه تولید گذاشته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش با بخش فروش تماس بگیرید و یا فرم اولیه سفارش را پر نمائید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

یک نظر ارسال کنید