­­­­کاربرد پلاستیک‌ها در صنعت کشاورزی

کاربرد پلاستیک‌ها در صنعت کشاورزی و گلخانه در سال‌های اخیر به صورت قابل توجهی بالا رفته.

استفاده از پلاستیک در کشاورزی به کشاورزان کمک کرده است تا تولید محصولات زراعی خود را افزایش دهند. با این کار کیفیت آن را بهبود بخشیده و اثرات زیست محیطی فعالیت‌هایشان را کاهش دهند. پلاستیک این امکان را فراهم می‌کند تا سبزیجات و میوه‌ها در هر فصلی کشت شوند. علاوه بر آن باعث می‌شود تا محصولات کیفیت بهتری نسبت به دیگر محصولات داشته باشند.

 

راهکارهای نو و پایدار:

به لطف کاربرد پلاستیک‌ها در صنعت کشاورزی، می‌توان در مصرف آب صرفه جویی کرد.

حتی کاشت محصولات زراعی را در مناطق کویری امکان پذیر نمود. لوله‌های آبیاری پلاستیکی از هدر رفتن آب و مواد معدنی جلوگیری می‌کند، می‌توان آب باران را در مخزن‌های ساخته شده از پلاستیک ذخیره کرد. همچنین نگهداری از محصولات زراعی در فضاهای بسته مانند گلخانه‎ها یا پوشاندن خاک با یک لایه نازک پلاستیک (مالچ کشاورزی)، مصرف آفت کش‌ها و سموم را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، میزان انتشار آفت کش‌ها در اتمسفر به علت ثابت ماندن میزان آفت کش‌ها برروی کاورهای پلاستیکی یکسان می‌ماند.

 

کاربرد پلاستیک‌ها در صنعت کشاورزی

کاربرد پلاستیک‌ها در صنعت کشاورزی و گلخانه

فرصت‌های بازیافت و بازیابی:

درانتهای عمر مصرفی، پلاستیک‌های استفاده شده در صنعت کشاورزی مانند کاورهای گلخانه‌ها را می‌توان بازیافت کرد.

زمانی که پلاستیک‌ها از زمین جمع آوری می‌گردد، قبل از آسیاب شدن، اکسترود شدن، تبدیل به گلوله شدن، شسته می‌شوند تا عاری از هرگونه شن، علوفه و آفت کش‌ها شوئد. سپس این مواد را می‌توان در مصارف دیگر مانند تولید مبلمان مختص فضای باز، مورد استفاده قرار داد. در مواردی که امکان بازیافت وجود ندارد، می‌توان از پلاستیک‌های استفاده شده در صنعت کشاورزی از طریق پروسه combustion-Co انرژی تولید کرد.

 

کاربرد پلاستیک در گلخانه

کاربرد پلاستیک ها در گلخانه کشاورزی

گلخانه‌ها:

گلخانه‌ها مانند واحد‌های مراقبت ویژه هستند.

به لطف آن‌ها، گیاهان در معرض نور خورشید قرار گرفته و می‌توانند در شرایط ایده آل طبق خواص فیزیولوژیکال رشد نمایند. یقیناً استفاده از گلخانه‌ها این امکان را برای کشاورزان ایجاد می‌کند که برای محصول خود شرایطی که برای رشد سریع‌تر و امن‎تر لازم است را فراهم کنند و از شرایطی که به محصول آسیب می‌رساند مانند دماهای بسیار زیاد یا کم و شرایط بیرونی مخرب جلوگیری کنند.

 

تونل‌ها:

تونل‌ها هم به جز مواردی مانند پیچیدگی و ارتفاع، خصوصیات مشابه به گلخانه‌ها را دارند.

محصولات زراعی که در تونل‌ها کشت می‌شوند عبارتند از مارچوبه، هندوانه و غیره.

 

 

پوشاندن خاک با کاور پلاستیکی (مالچ کردن):

مالچ کردن یا پوشاندن خاک با یک لایه پلاستیک باعث حفظ رطوبت خاک از طریق کاهش تبخیر آن می‌شود.

این موضوع همچنین شرایط دمایی مناسب را برای ریشه گیاه مهیا می‌سازد، از تماس گیاه با زمین جلوگیری می‌کند و با جلوگیری از رشد گیاهان هرز مانع ایجاد رقابت بر سر منابع آبی و املاح، می‌شود.